Jesteś tutaj: Start / Biblioteka

Biblioteka

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Przejdź do - Wspomnienie kardynała Stefana Wyszyńskiego w bazylice prostyńskiej

Wspomnienie kardynała Stefana Wyszyńskiego w bazylice prostyńskiej

12 września 2021

 

Kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia urodził się w pobliskiej Zuzeli, ale jak stwierdził: „... moja duchowość, związana ściśle z Trójcą Przenajświętszą ma swe korzenie w prostyńskim sanktuarium...”. W innym miejscu powiedział: „Chcesz doznać łaski, jedź do Prostyni”.

Przed Cudowną Statuą Trójcy Przenajświętszej w roku 1899 rodzice kardynała zawarli związek małżeński. On sam bywał tu jako kapłan podczas odpustów i kilkakrotnie nieoficjalnie jako kardynał.

Czytaj więcej o: Wspomnienie kardynała Stefana Wyszyńskiego w bazylice prostyńskiej
Przejdź do - "Moralność pani Dulskiej" - Narodowe Czytanie w szkole

"Moralność pani Dulskiej" - Narodowe Czytanie w szkole

13 września 2021

Lekturą tegorocznego Narodowego Czytania jest „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Tytułowa bohaterka – Aniela Dulska, żona Felicjana, matka Zbyszka i dwóch dorastających dziewcząt Hesi i Meli, jest właścicielką kamienicy. Jej dominującymi cechami są: dwulicowość, zakłamanie, hipokryzja, głupota, chciwość, pazerność, egoizm i okrucieństwo wobec innych. Dla niej najważniejsze są pieniądze. Zawsze panuje nad sytuacją, wszystko kontroluje, wymaga od innych całkowitego posłuszeństwa i oddania. Dulska jest przykładem zakłamania i podwójnej moralności.

Czytaj więcej o: "Moralność pani Dulskiej" - Narodowe Czytanie w szkole
Przejdź do - Uroczystości w Treblince

Uroczystości w Treblince

4 września 2021

Uroczystości patriotyczno – religijne na terenie byłego Karnego Obozu Pracy Treblinka I od wielu lat odbywają się w pierwszą sobotę września. Ich organizatorem jest Muzeum Treblinka i Parafia pw. Trójcy Przenajświętszej i św. Anny w Prostyni.

Czytaj więcej o: Uroczystości w Treblince
Przejdź do - Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022

Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022

1 września 2021

Rok szkolny 2021/2022 rozpoczął się 1 września o godz. 8.00 Mszą Św. w bazylice prostyńskiej. Nabożeństwu przewodniczył ks. kan. Józef Poskrobko. Obecne były także poczty sztandarowe ze szkół w Kiełczewie i Prostyni, uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły i rodzice. 

Czytaj więcej o: Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022
Przejdź do - Narodowe Czytanie w Gminnej Bibliotece w Małkini Górnej

Narodowe Czytanie w Gminnej Bibliotece w Małkini Górnej

4 września 2021

W sobotę 4 września przed budynkiem Biblioteki Publicznej w Małkini Górnej odbyła się ogólnopolska edycja Narodowego Czytania. Jest ona organizowana od 2012 roku przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Ma na celu promowanie czytelnictwa oraz przypomnienie najwybitniejszych dzieł literatury polskiej. Lekturą tegorocznej edycji była „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Utwór stanowi krytykę „moralności” mieszczańskiej: fałszu, obłudy i dwuznaczności pojęć moralnych, a „Dulszczyzna” w nim ukazana jest postawą, którą cechuje: sztuczność, pozory, zachowanie „na pokaz” i w rzeczywistości brak jakichkolwiek zasad moralnych.

Czytaj więcej o: Narodowe Czytanie w Gminnej Bibliotece w Małkini Górnej