Jesteś tutaj: Start / Innowacje / Bajkoterapia

Bajkoterapia

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Bajkoterapia - sposobem na rozwiązywanie trudności emocjonalno-społecznych w grupie dzieci 4 - 5 letnich

Artykuły

Przejdź do - CZERWIEC - JAKĄ EMOCJĄ JESTEŚ?

CZERWIEC - JAKĄ EMOCJĄ JESTEŚ?

21 czerwca 2024

W czerwcu poszukiwaliśmy odpowiedzi na pytanie ,,Jaką emocją jesteś?” przedszkolaki podczas zabawy próbowały pogrupować emocje. Obrazki przedstawiające buzie: uśmiechnięte, smutne, złe; zdjęcia przedstawiające: rozpakowywanie prezentu, zepsutą zabawkę, kłótnię z koleżanką lub z kolegą, spacer przez ciemny las. Dzieci siedząc w kręgu nazywały przedstawione emocje. Następnie nauczyciel przyklejał każdemu dziecku na ubraniu jeden z przygotowanych obrazków. Dzieci łączyły się w grupy zgodnie z rodzajami emocji, które dostały. Następnie nauczyciel kolejno podnosił zdjęcia. Grupa, która uważała, że ich emocja pasuje do tego, co jest przedstawione na zdjęciu – podnosiła ręce. Kolejną zabawą była Paczka pełna emocji – dzieci mogły w tej zabawie zaprezentować cały wachlarz swoich emocji.
Na zakończenie przeprowadzono zabawę - Pudełko prezentowe, podczas której dzieci stojąc w kręgu i podając sobie pudełko, śpiewały dowolną piosenkę zaś na hasło nauczyciela.: Stop! osoba, która trzymała pudełko, musiała dokończyć zdanie: Jestem zły, gdy... Jestem smutny, gdy...

Podczas zajęć warsztatowych dzieci otrzymały zdjęcia przedstawiające uczucia. Ich zadaniem było wylosowanie karty ze zdjęciem i nazwanie stanu emocjonalnego, wykonanie miny odpowiadającej wybranemu zdjęciu a następnie przeprowadzono z dziećmi rozmowę na temat tego kiedy towarzyszą nam takie uczucia jak te ze zdjęć. Dzieci poznały kolejnych bohaterów opowiadania pt. ,, Pan Zmartwiony” autorstwa Rogera Hargreaves’a, oraz ,,Zazdrość i wyścigi żółwi” z serii Bajki o uczuciach autorstwa Wojciecha Kołyszko i Jovanki Tomaszewskiej. Na podstawie przeżyć bohaterów poznały sytuacje w jakich występują nasze emocje, uczyły się  wykorzystywania ich w życiu i radzenia sobie z nimi w sposób społecznie akceptowany. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały wspólnie Album emocji-

to zabawa podczas której nauczyciel dzieli papierową planszę na dwie części po jednej stronie znajduje się rubryka o nazwie: Najczęściej czuje się…; a po drugiej stronie o nazwie : Chciałbym/chciałabym czuć…. ; dzieci otrzymały karteczki z emocjami i poproszono je by wybrały i przykleiły je po obu stronach tabeli. Dzięki temu zadaniu określiliśmy jakie emocje i nastroje dominują w grupie. Dzięki przeprowadzonym zajęciom dzieci kształciły umiejętność wyrażania swoich uczuć i emocji a także uwrażliwienia na emocje innych osób.

Przejdź do - MAJ- NASZE EMOCJE

MAJ- NASZE EMOCJE

29 maja 2024

 W maju podczas zajęć dzieci uczestniczyły w warsztatach pt. ,,Jestem radosny, jestem zły- świat emocji przedszkolaków”. Zajęcia te miały na celu naukę rozpoznawania i nazywania emocji, rozwijania wrażliwości emocjonalnej i empatii, uczyły  akceptowania własnych emocji, miały na celu rozwijanie umiejętności wyrażania i rozładowywania emocji w sposób akceptowalny społecznie. Zajęcia te zostały podzielone na trzy obszary: rozpoznawanie i nazywanie emocji, dobre i nieprzyjemne emocje oraz sposoby radzenia sobie z emocjami. Poprzez zabawy takie jak : zabawa Tak/Nie; Pokaż mi swoje emocje; Narysuj swoją emocję; Zabawa z lustrem; Jesteś moim lustrem; zabawy regulujące emocje : policz do 5/10 – dzieci wybierając jakąś emocję , próbowały ją odczuć a następnie się uspokoić odliczając do 5; zabawa Balonik- wdmuchujemy nieprzyjemną emocję do balonika i wypuszczając żegnamy się z nią. Poprzez te zabawy dzieci uczyły się jak rozpoznawać i nazywać swoje i innych emocje. Poznały też bohaterów kolejnych opowiadań ,,Pan Radosny” i ,,Mała Złośnica” autorstwa Rogera Hargreaves’a oraz wiersz ,,Złośnik” Krzysztofa Roguskiego -omówiono emocje bohaterów opowiadań oraz bohatera wiersza ,,Złośnik” Krzysztofa Roguskiego- dzieci odpowiadały na pytania Co robi złośnik? Podczas zabawy próbowały naśladować jego zachowanie. Na zakończenie zajęć wyjaśniono dzieciom, że złość podobnie jak inne nieprzyjemne uczucia, jest naturalną emocją więc możemy ją czuć ale wyrażać w taki sposób by nie szkodzić innym.

Przejdź do - KWIECIEŃ – ZACHOWANIA POZYTYWNE I NEGATYWNE

KWIECIEŃ – ZACHOWANIA POZYTYWNE I NEGATYWNE

30 kwietnia 2024

W kwietniu podczas zajęć w ramach innowacji zostały przeprowadzone warsztaty pt. ,, Rozpoznawanie, nazywanie i regulowanie emocji” które zostały podzielone na dwa spotkania. Dzieci śpiewały piosenkę ,, Bywają takie dni” słowa i muzyka Krystyna Gowik, następnie wysłuchały opowiadania o Panu Galarecie, który wszystkiego się bał autorstwa Rogera Hargreaves’a. Po omówieniu emocji bohatera opowiadania przeprowadzono z dziećmi rozmowę dotyczącą emocji, dzieci nazywały je, starały się odpowiedzieć na pytania dotyczące tego jakie odczuwają emocje i z jakiego powodu, a także zastanawiały się, jak poradzić sobie z takimi uczuciami jak złość, strach czy smutek, lęk. Podczas kolejnego spotkania dzieci uczyły się metod jak panować nad swoim lękiem, wstydem, strachem dowiedziały się także, że nie ma podziału na emocje złe i dobre ponieważ wszystkie emocje są w naszym życiu potrzebne. Poznały kolejną bohaterkę opowiadania ,,Mała Wstydnisia” autorstwa Rogera Hargreaves’a. na przykładzie której uczyły się metod, umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach oraz wzmacniały poczucie własnej samoakceptacji. Podczas zajęć z nauczycielem słuchały baśni ,,Pinokio” Carlo Collodi na podstawie której przedszkolaki poznały skutki złego zachowania i konsekwencje takich działań . Nauczyły się odróżniać dobre uczynki od złych i tego, że zawsze należy mówić prawdę. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały prace plastyczną : Emotki.. Przeprowadzone zabawy:

Wysyłamy emocje w podróż – zabawa ruchowa Wesołe buzie i smutne buzie – zabawa ruchowa Utrwalenie refrenu piosenki „Bywają takie dni” Zabawa : Skrzynka emocji ( dzieci losują z skrzynki los na którym znajdują się wycięte emotki, ich zadaniem jest pokazanie za pomocą mimiki twarzy danej emocji pozostałym dzieciom tak by ją rozpoznały.

Celem spotkań warsztatowych dotyczących emocji było kształtowanie kompetencji, które składają się na inteligencję emocjonalną, czyli świadomość własnych emocji, umiejętność ich nazywania i radzenia sobie z nimi oraz adekwatnego reagowania na emocje innych osób.

Przejdź do - MARZEC - NASZE DOBRE UCZYNKI

MARZEC - NASZE DOBRE UCZYNKI

29 marca 2024

W marcu podczas zajęć dzieci wypowiadały się na temat ich dobrych uczynków w stosunku do kolegów, członków rodziny, nieznajomych. Zwracano szczególną uwagę dzieci na uczucia towarzyszące osobom czyniącym dobre uczynki i tym, dla których są one wykonywane, zachęcano do robienia dobrych uczynków podając dzieciom ich przykłady. Przedszkolaki wysłuchały też wiersza Ireny Suchorzewskiej „Chwalipięta” na przykładzie, którego uświadamiały sobie negatywne skutki chwalenia się, wyjaśniono dzieciom pojęcie dobrego uczynku przeprowadzono zabawy takie jak: Ważne rozmowy o ważnych rzeczach – rozmowa o wartościach, tolerancji i lojalności. Ważne słowa – zabawa utrwalająca użycie słów grzecznościowych. a na zakończenie przedszkolaki wykonały pracę plastyczną – Dobry kolega, dobra koleżanka. Podczas zajęć warsztatowych dzieci wysłuchały czytania opowiadania z serii Lekcje ze Stumilowego Lasu, tłumaczenie Zuzanna Naczyńska pt. ,,Niech żyje współpraca”; ,,Na mnie możesz liczyć”. Podczas omówienia treści książek, na przykładzie bohaterów przeprowadzono z dziećmi rozmowę na temat relacji, uczuć i przyjaźni, której celem było rozwijanie postawy koleżeństwa i wzajemnej życzliwości. Podczas zajęć odbyły się takie zabawy jak: Zabawa słowna -Co mi powiesz? zabawa ,,Miś w pudełku emocji” ( za pomocą maskotki schowanej w pudełku prowadzący wskazywał w jaki sposób emocje wpływają na nasze samopoczucie), na zakończenie zajęć odbyła się wspólna zabawa z instrumentami muzycznymi, której celem było kształcenie umiejętności współpracy w grupie.

Przejdź do - LUTY- NASZE UCZUCIA

LUTY- NASZE UCZUCIA

29 lutego 2024

W lutym przedszkolaki z grupy ,,Pszczółki” zostały wprowadzone w Innowację Pedagogiczną ,, Bajkoterapia – sposobem na rozwijanie trudności emocjonalno-społecznych w grupie dzieci 4-5 letnich” W ramach zajęć z nauczycielem wysłuchały opowiadania Renaty Piątkowskiej ,,Złość” , zapoznały się z piosenką o emocjach ,,Bywają takie dni” – słowa i muzyka Krystyna Gowik. Odbyły rozmowę na temat piosenki. Pokazywały, w jaki sposób okazują swoje emocje, tworzyły swobodne wypowiedzi szukając odpowiedzi na pytanie: Jak możemy kogoś pocieszyć? Podczas zajęć warsztatowych poznały ,,Bajkę o uśmiechach” autorstwa Andrzeja Niedźwiedzia i Natalii Usenko podczas rozmowy wypowiadały się na temat treści wysłuchanego opowiadania.

Przeprowadzone zabawy: ,,Pociąg emocji”( Dzieci tworzyły pociąg ustawiając się kolejno za sobą, wyruszały w podróż do Krainy Radości- odgrywały emocje, następnie odwiedzały Krainę Złości gdzie mieszkają ludzie zdenerwowani itp. Na zakończenie podróży dotarły do Krainy Spokoju); ,Malowane uczucia”( dzieci malowały osobę, przedmiot koncentrując się na jednej wybranej emocji- na zakończenie pozostali członkowie grupy musieli samodzielnie odgadnąć na podstawie rysunku jaką emocję przedstawia rysunek kolegi, koleżanki; ,,Kłębek sznurka”( dzieci siedząc w kręgu, trzymały kłębek włóczki/ sznurka kończyły zdanie ,,Jesteśmy jedną grupą, dlatego dziś chciałbym/chciałabym sprawić radość…wymieniały imię koleżanki/kolegi z grupy rzucając do niego/ niej kłębek zostawiając sobie koniec sznurka, kolejne osoby powtarzały czynność. Celem przeprowadzonych zajęć było ukazanie dzieciom mocy współpracy i różnorodności emocji, które temu towarzyszą.