Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Prostyni

Biblioteka

Artykuły

Przejdź do - Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29 września 2021

Książki są lekarstwem dla umysłu. Głośne czytanie przynosi wiele korzyści: zwiększa inteligencję emocjonalną, poszerza słownictwo, rozwija wiedzę o świecie i kulturze, wspomaga koncentrację, ułatwia poznawanie gramatyki i ortografii, poprawia samopoczucie, pogłębia wiedzę, zwalcza nieśmiałość i relaksuje. „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” - stwierdziła polska noblistka Wisława Szymborska.

Czytaj więcej o: Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Przejdź do - Wspomnienie kardynała Stefana Wyszyńskiego w bazylice prostyńskiej

Wspomnienie kardynała Stefana Wyszyńskiego w bazylice prostyńskiej

12 września 2021

 

Kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia urodził się w pobliskiej Zuzeli, ale jak stwierdził: „... moja duchowość, związana ściśle z Trójcą Przenajświętszą ma swe korzenie w prostyńskim sanktuarium...”. W innym miejscu powiedział: „Chcesz doznać łaski, jedź do Prostyni”.

Przed Cudowną Statuą Trójcy Przenajświętszej w roku 1899 rodzice kardynała zawarli związek małżeński. On sam bywał tu jako kapłan podczas odpustów i kilkakrotnie nieoficjalnie jako kardynał.

Czytaj więcej o: Wspomnienie kardynała Stefana Wyszyńskiego w bazylice prostyńskiej
Przejdź do - "Moralność pani Dulskiej" - Narodowe Czytanie w szkole

"Moralność pani Dulskiej" - Narodowe Czytanie w szkole

13 września 2021

Lekturą tegorocznego Narodowego Czytania jest „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Tytułowa bohaterka – Aniela Dulska, żona Felicjana, matka Zbyszka i dwóch dorastających dziewcząt Hesi i Meli, jest właścicielką kamienicy. Jej dominującymi cechami są: dwulicowość, zakłamanie, hipokryzja, głupota, chciwość, pazerność, egoizm i okrucieństwo wobec innych. Dla niej najważniejsze są pieniądze. Zawsze panuje nad sytuacją, wszystko kontroluje, wymaga od innych całkowitego posłuszeństwa i oddania. Dulska jest przykładem zakłamania i podwójnej moralności.

Czytaj więcej o: "Moralność pani Dulskiej" - Narodowe Czytanie w szkole
Przejdź do - Uroczystości w Treblince

Uroczystości w Treblince

4 września 2021

Uroczystości patriotyczno – religijne na terenie byłego Karnego Obozu Pracy Treblinka I od wielu lat odbywają się w pierwszą sobotę września. Ich organizatorem jest Muzeum Treblinka i Parafia pw. Trójcy Przenajświętszej i św. Anny w Prostyni.

Czytaj więcej o: Uroczystości w Treblince
Przejdź do - Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022

Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022

1 września 2021

Rok szkolny 2021/2022 rozpoczął się 1 września o godz. 8.00 Mszą Św. w bazylice prostyńskiej. Nabożeństwu przewodniczył ks. kan. Józef Poskrobko. Obecne były także poczty sztandarowe ze szkół w Kiełczewie i Prostyni, uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły i rodzice. 

Czytaj więcej o: Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022