Wycieczka edukacyjna Świdnica – Wrocław – Łódź

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
8 czerwca 2022

1 czerwca 2022 roku uczniowie Szkoły Podstawową im. Jana Pawła II  w Prostyni i Szkoły Podstawowej im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Kiełczewie o godzinie 6.30 wyjechali wraz z opiekunami: Renatą Mystkowską, Edytą Borową, Martą Skorek i Wojciechem Jakubikiem na wspaniałą wycieczkę edukacyjną.

Punkt pierwszy naszego wyjazdu to: Świdnica, XIII-wieczne miasto, które w latach swojej świetności było ważnym miastem handlowym leżącym przy znaczących szlakach handlowych Europy. Zgubne dla historycznej zabudowy wielu miast skutki II wojny światowej szczęśliwie ominęły Świdnicę, pozwalając na zachowanie w dobrej kondycji licznych zabytków i zwartej zabudowy centrum miasta. Miasto obfituje w wartościowe zabytki i atrakcje . Najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem jest Kościół Pokoju pw. Trójcy Świętej z 1657 r., wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ten kościół jest niesamowity, stworzony z pasji i wiary, obarczony warunkami traktatu westfalskiego, by powstał tylko z nietrwałych materiałów — gliny, słomy i drewna, nie tylko zachował się do dziś, ale stanowi prawdziwą perełkę i zarazem największą drewnianą świątynię Europy .Nad miastem góruje najwyższa na Dolnym Śląsku katedra św. Stanisława i św. Wacława , a doskonały widok na miasto zapewnia wieża ratuszowa . Na środku kwadratowego, otoczonego pięknymi kamienicami Rynku stoi miejski Ratusz z wieżą ratuszową , świdnicki Rynek to po Wrocławiu, najładniejszy rynek na całym Dolnym Śląsku.  Po intensywnej podróży i zwiedzaniu dotarliśmy do hotelu „ SPORTOWY” w Świdnicy na nocleg i obiadokolację. Jednak zanim udaliśmy się na odpoczynek, to skosztowaliśmy smacznej kiełbaski z rusztu i w ramach integracji z okazji Dnia Dziecka odbyły  się liczne  pokazy talentów przygotowane przez uczniów.

Drugi dzień wycieczki to wyjazd do Wrocławia. Zwiedzanie stolicy Dolnego Śląska rozpoczęliśmy od wizytówki miasta, czyli Rynku. Poza ratuszami, na środku Rynku znajdują się też rzędy niewielkich kamienic. Powstały one na miejscu dawnych Sukiennic, dwie średniowieczne Kamieniczki Jaś i Małgosia połączone ze sobą arkadą oraz nowoczesna, szklana Fontanna Zdrój. Odwiedziliśmy również słynne wrocławskie krasnale, których było bardzo dużo!. Stały przy kamienicach, na parapetach, czy na fasadach budynków, zobaczyliśmy również budynek Uniwersytetu Wrocławskiego. Następnie  zwiedziliśmy Ostrów Tumski , najstarszą dzielnicę Wrocławia . Dowiedzieliśmy się, że w czasach pogańskich żyli tu Ślężanie, później rezydowali Piastowie, a od XI wieku Ostrów stał się ośrodkiem władzy kościelnej. Najstarszą budowlą na Ostrowie jest , późnoromański kościół pw. Św. Idziego, katedra pw. Jana Chrzciciela , skrupulatnie odbudowana pełni rolę „matki kościołów” Dolnego Śląska. Na Ostrowie Tumskim znajduje się wiele interesujących budowli, m.in. XIII-wieczna Kolegiata Świętego Krzyża , kościół św. Bartłomieja, pomnik św. Jana Nepomucena, Pałac Arcybiskupi, brama kluskowa. Popularnym miejscem spotkań i atrakcją turystyczną jest Most Tumski między Wyspą Piaskową, a Ostrowem. Od kilkunastu lat zakochani wieszają na nim kłódki .                          Następnym punktem programu było zwiedzanie Panoramy Racławickiej. Panorama Racławicka jest obrazem, który przedstawia Bitwę pod Racławicami. Nie jest to jednak obraz taki, jak wszystkie inne. Panorama Racławicka ma aż 114 metrów długości i 15 metrów wysokości! Do wyeksponowania dzieła wybudowano specjalną rotundę. Pobyt we Wrocławiu zakończyliśmy zwiedzając ZOO i znajdujące się tam Afrykarium, prezentujące florę i faunę czarnego lądu. Następnie wróciliśmy do Świdnicy na obiadokolację i drugi, ostatni już nocleg.                                                           

Trzeci dzień naszej wycieczki edukacyjnej to przejazd do Łodzi i zwiedzanie tego miasta. Wizytę w tym niezwykłym miejscu zaczęliśmy od zobaczenia Księżego Młyna .Zespół urbanistyczny „Księży Młyn” to największy zabytkowy kompleks fabryczny Łodzi, powstały w drugiej połowie XIX wieku na miejscu dawnej osady młyńskiej, należącej do miejscowego plebana; stąd też wywodzi się jego nazwa. Został stworzony przez Karola Wilhelma Scheiblera, najbogatszego łódzkiego przemysłowca. Stanowił samowystarczalne miasto w mieście wzorowane na angielskich osadach przemysłowych. W skład kompleksu wchodzą budynki fabryczne, osiedla mieszkaniowe, rezydencje właścicieli, wille dyrektorskie, szkoła, szpitale, remiza straży pożarnej, gazownia, klub fabryczny, a także ogrody i parki. Dziś Księży Młyn jest magnesem przyciągającym turystów, artystów i fotografów. W niebanalnych przestrzeniach pofabrycznych organizowane są ciekawe wydarzenia kulturalne, festiwale, pokazy mody, a dawne wille i pałace są dziś siedzibą muzeów.
Na zakończenie spacerowaliśmy ulicą Piotrkowską - wizytówką miasta . Jest to jedna z najbardziej znanych ulic w kraju, a jednocześnie najdłuższy polski deptak . W kamienicach i pałacach przy Piotrkowskiej mieszczą się sklepy, restauracje, kawiarnie, ogródki, puby i kluby muzyczne. Piotrkowska tętni życiem przez cały rok. Spacerując po Piotrkowskiej zajrzeliśmy na jej odremontowane podwórza, oraz obejrzeliśmy Aleję Gwiazd nawiązującą do filmowego dziedzictwa Łodzi i Pomnik Łodzian - pas jezdni ułożony z blisko 17 tysięcy kostek brukowych z żeliwną płytką z imionami i nazwiskami fundatorów.
Po smacznym obiedzie  w restauracji Rajskie Jadło Manufaktura wyjechaliśmy w drogę powrotną do domu.

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Młodzież na ławeczce Juliana Tuwima w Łodzi.

  Młodzież na ławeczce Juliana Tuwima w Łodzi.

 • Powiększ zdjęcie Pomnik Trzech Fabrykantów w Łodzi.

  Pomnik Trzech Fabrykantów w Łodzi.

 • Powiększ zdjęcie Manufaktura w Łodzi.

  Manufaktura w Łodzi.

 • Powiększ zdjęcie Młodzież przed Kościołem Pokoju w Świdnicy

  Młodzież przed Kościołem Pokoju w Świdnicy

 • Powiększ zdjęcie Wnętrze Kościoła Pokoju w Świdnicy

  Wnętrze Kościoła Pokoju w Świdnicy

 • Powiększ zdjęcie Wspólny grill na Dzień Dziecka w ośrodku „Sportowy” w Świdnicy

  Wspólny grill na Dzień Dziecka w ośrodku „Sportowy” w Świdnicy

 • Powiększ zdjęcie Uczestnicy wycieczki przed jednym z wielu krasnali wrocławskich.

  Uczestnicy wycieczki przed jednym z wielu krasnali wrocławskich.

 • Powiększ zdjęcie Dzieci na Rynku we Wrocławiu.

  Dzieci na Rynku we Wrocławiu.

 • Powiększ zdjęcie We wrocławskim zoo – Afrykarium.

  We wrocławskim zoo – Afrykarium.

 • Powiększ zdjęcie Spacer najdłuższym deptakiem Europy – ulicą Piotrkowską w Łodzi.

  Spacer najdłuższym deptakiem Europy – ulicą Piotrkowską w Łodzi.

 • Powiększ zdjęcie Wspólne zdjęcie na świdnickim rynku.

  Wspólne zdjęcie na świdnickim rynku.

 • Powiększ zdjęcie Młodzież podziwiająca Panoramę Racławicką.

  Młodzież podziwiająca Panoramę Racławicką.