Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej Jana Maletki, zamordowanego za pomoc Żydom w czasie niemieckiej okupacji

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
25 listopada 2021

25 listopada, w dniu św. Katarzyny patronki Kolejarzy, odbyła się uroczystość upamiętniająca młodego kolejarza – Jana Maletkę, który został zabity na stacji w Treblince za pomoc Żydom.

Wydarzenie miało miejsce w ramach programu Instytutu Pileckiego „Zawołani po imieniu”. Współorganizatorami byli: Fundacja Grupy PKP oraz Grupa PKP, Muzeum Treblinka oraz samorząd powiatu Ostrów Mazowiecka i gmina Małkinia Górna. W uroczystości wzięli udział m.in.: przedstawiciele rodziny Jana Maletki oraz Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego p. Magdalena Gawin, zastępca dyrektora Instytutu Pileckiego p. Anna Gutkowska,Dyrektor Biura Poselskiego Marka Zagórskiego, Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów p. Justyna Pętkowska, Marcin Grabowski – reprezentujący Wojewodę Mazowieckiego Konstantego Radziwiłła, Mirosław Augustyniak – Radny Województwa Mazowieckiego reprezentujący Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika,Dyrektor Muzeum Treblinka dr Edward Kopówka, Starosta Ostrowski – p. Zbigniew Chrupek, Wójt Gminy Małkinia Górna p. Bożena Kordek, Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego p. Elżbieta Lanc, radni z terenu gminy Małkinia Górna, dyrektorzy szkół z pobliskich placówek oświatowych, poczty sztandarowe szkół podstawowych, ponadpodstawowych i OSP, a także przedstawiciele Fundacji Grupy PKP i władz samorządowych.

Uroczystość rozpoczęła się w bazylice prostyńskiej, gdzie odprawiona została Msza Św. pod przewodnictwem pasterza Diecezji Drohiczyńskiej ks. bpa Piotra Sawczuka. Współcelebransami byli: ks. kan. Józef Poskrobko – proboszcz parafii Prostyń, dziekan łochowski, ks. kan. dr Paweł Rytel – Andrianik - Dyrektor Biura ds. Komunikacji Zagranicznej Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski, ks. Jan Wróblewski – proboszcz parafii Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Małkini i ks. Piotr Legacki – proboszcz parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Małkini Górnej. W kazaniu ks. biskup przybliżył życiorys Jana Maletki, kolejarza z Mińska Mazowieckiego, który wraz z innymi został skierowany przez władze okupacyjne do pracy w Małkini. Mieszkał w wagonie pracowniczym niedaleko żwirowni w Treblince. Był świadkiem dramatu Żydów i wielokrotnie na stacji w Treblince podawał im wodę. 20 sierpnia 1942 roku w godzinach rannych również udał się do stojących na bocznicy wagonów z Żydami błagającymi o coś do picia, w rękach miał naczynie wypełnione wodą. Został jednak dostrzeżony przez wartownika i zastrzelony na miejscu. Jego brat i kolega pochowali go na cmentarzu w Prostyni. Przez wiele lat pamięć o Janie Maletce przechowywana była jedynie przez najbliższą rodzinę. Ksiądz Biskup podkreślił, że nawet po wielu latach dobro okazuje się silniejsze i triumfuje.

Dalsze uroczystości odbywały się na terenie nieistniejącej stacji kolejowej Treblinka. W miejscu, gdzie podczas wojny stały wagony z ludźmi skazanymi na śmierć, teraz zatrzymali się współcześni, chcący upamiętnić człowieka, dla którego los Żydów nie był obojętny. Jako pierwsza głos zabrała p. Magdalena Gawin. Mówiła o pamięci, na jaką zasługuje Jan Maletka zastrzelony za podanie wody. Następnie bratanica Jana p. Zofia Łopacka przybliżyła losy najbliższej rodziny i wspomnienia swoich rodziców o przyzwoitym człowieku, który musiał zginąć za swoje dobre serce. Nadmieniła też, że wydarzenie sprzed lat i dzisiejsza uroczystość są lekcją historii dla obecnej tu młodzieży. Kilka wzruszających słów przekazał także Starosta Ostrowski p. Zbigniew Chrupek i Wójt Gminy Małkinia Górna p. Bożena Kordek. Natomiast Dyrektor Muzeum w Treblince p. dr Edward Kopówka przytoczył wiersz napisany przez Halinę Birenbaum „Podróż w nieskończoność”, opisujący drogę do obozu w Treblince. Po przemowach nastąpił kulminacyjny punkt uroczystości: odsłonięcie tablicy upamiętniającej Jana Maletkę. Dokonała tego Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego p. Magdalena Gawin i bratanica Jana p. Zofia Łopacka. Tablicę poświęcił ks. bp Piotr Sawczuk. Modlitwę za zmarłych w imieniu społeczności żydowskiej odmówił Rabin Yehoshua Ellis. Następnie wszyscy zgromadzeni uczcili minutą ciszy pamięć Jana Maletki oraz ofiar Obozu Zagłady Treblinka II i Karnego Obozu Pracy Treblinka I. Zakończeniem uroczystości na terenie dawnej stacji było złożenie wiązanek, kwiatów, zapalenie zniczy przed obeliskiem z tablicą pamiątkową i ułożenie małych kamieni na pomniku.

Organizatorzy uroczystości podziękowali uczniom Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Prostyni za czynny udział w liturgii, harcerzom z 14 DH „Sokoły” i żołnierzom z 22. Wojskowego Ośrodka Kartograficznego z Komorowa za asystę i wartę honorową przy pomniku.

 

 

Galeria

 • Powiększ zdjęcie asysta przy pomniku Jana Maletki

  asysta przy pomniku Jana Maletki

 • Powiększ zdjęcie harcerze 14 dh

  harcerze 14 dh "Sokoły" w bazylice prostyńskiej

 • Powiększ zdjęcie poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Prostyni podczas uroczystości w bazylice

  poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Prostyni podczas uroczystości w bazylice

 • Powiększ zdjęcie uczeń czyta lekcję podczas Mszy Św.

  uczeń czyta lekcję podczas Mszy Św.

 • Powiększ zdjęcie uczennica śpiewa psalm podczas Mszy Św.

  uczennica śpiewa psalm podczas Mszy Św.

 • Powiększ zdjęcie przedstawicielka harcerzy czyta modlitwę wiernych

  przedstawicielka harcerzy czyta modlitwę wiernych

 • Powiększ zdjęcie Msza Święta w bazylice prostyńskiej

  Msza Święta w bazylice prostyńskiej

 • Powiększ zdjęcie poczet sztandarowy podczas uroczystości na dawnej stacji kolejowej w Treblince

  poczet sztandarowy podczas uroczystości na dawnej stacji kolejowej w Treblince

 • Powiększ zdjęcie uczniowie i harcerze składają kwiaty, zapalają znicze i układają kamienie na pomniku

  uczniowie i harcerze składają kwiaty, zapalają znicze i układają kamienie na pomniku