"Moralność pani Dulskiej" - Narodowe Czytanie w szkole

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
13 września 2021

Lekturą tegorocznego Narodowego Czytania jest „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Tytułowa bohaterka – Aniela Dulska, żona Felicjana, matka Zbyszka i dwóch dorastających dziewcząt Hesi i Meli, jest właścicielką kamienicy. Jej dominującymi cechami są: dwulicowość, zakłamanie, hipokryzja, głupota, chciwość, pazerność, egoizm i okrucieństwo wobec innych. Dla niej najważniejsze są pieniądze. Zawsze panuje nad sytuacją, wszystko kontroluje, wymaga od innych całkowitego posłuszeństwa i oddania. Dulska jest przykładem zakłamania i podwójnej moralności.

Uczniowie klasy V: Ola Stasiak, Ania Kwieciszewska, Szymon Perzyna i Lena Złotkowska przeczytali scenę V z aktu I, gdzie Zbyszko wraca do domu po całonocnej zabawie i rozmawia z matką i siostrami.

Uczniowie klasy VI przygotowali fragment aktu III scena 6 i 7. Zbyszko oświadcza Tadrachowej, że chce się ożenić ze służącą – Hanką. Jeśli jednak do ślubu nie dojdzie z winy Dulskiej, to trzeba będzie słono zapłacić. W tej scenie wystąpili: Marcin Kotowski, Amelia Grzymała, Julia Kocięcka, Mateusz Socha i Marcin Spaltabaka.

Martyna Adamska i Magda Skoneczna z klasy VIII B przeczytały rozmowę pani Dulskiej z Lokatorką. To scena 9 z aktu I.

Uczniowie klasy VIIIA odczytali scenę 10 i 11 z aktu I. Pani Dulska nie chce wynająć mieszkania swojej kuzynce i wytyka jej rozrzutny tryb życia. Do rozmowy włącza się też Zbyszko. W tej scenie wystąpili: Dawid Rytel – Andrianik, Marta Imbrzykowska i Gabriela Płotczyk.

Rozmowę rodzeństwa Zbyszka i Meli z aktu II, scena 7 przedstawili uczniowie klasy VII: Paweł Perzyna i Michalina Jakubik.

Uroczystość została zorganizowana w świetlicy szkolnej. Odbyła się w dwóch etapach: najpierw uczniowie klas V i VI, potem klasa VII i obie VIII. Sala ozdobiona była tablicami z informacjami o Gabrieli Zapolskiej i jej twórczości (wypożyczone z Biblioteki Publicznej w Małkini Górnej) oraz gazetką przygotowaną przez uczniów.

 

Dziękujemy za wspólne spędzenie czasu z „Moralnością pani Dulskiej”. Mamy nadzieję, że Narodowe Czytanie przyczyni się do zwiększenie czytelnictwa wśród młodzieży naszej szkoły.

Galeria

 • Powiększ zdjęcie dekoracja Narodowego Czytania wykonana przez uczniów

  dekoracja Narodowego Czytania wykonana przez uczniów

 • Powiększ zdjęcie uczniowie klasy V czytają

  uczniowie klasy V czytają "Moralność pani Dulskiej"

 • Powiększ zdjęcie uczniowie klasy VI

  uczniowie klasy VI

 • Powiększ zdjęcie uczniowie klasy VII

  uczniowie klasy VII

 • Powiększ zdjęcie uczniowie klasy VIII A

  uczniowie klasy VIII A

 • Powiększ zdjęcie uczennice klasy VIII B

  uczennice klasy VIII B

 • Powiększ zdjęcie publiczność z klas VII i VIII

  publiczność z klas VII i VIII