Narodowe Czytanie w Gminnej Bibliotece w Małkini Górnej

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
4 września 2021

W sobotę 4 września przed budynkiem Biblioteki Publicznej w Małkini Górnej odbyła się ogólnopolska edycja Narodowego Czytania. Jest ona organizowana od 2012 roku przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Ma na celu promowanie czytelnictwa oraz przypomnienie najwybitniejszych dzieł literatury polskiej. Lekturą tegorocznej edycji była „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Utwór stanowi krytykę „moralności” mieszczańskiej: fałszu, obłudy i dwuznaczności pojęć moralnych, a „Dulszczyzna” w nim ukazana jest postawą, którą cechuje: sztuczność, pozory, zachowanie „na pokaz” i w rzeczywistości brak jakichkolwiek zasad moralnych.

Spotkanie rozpoczęła Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Małkini Górnej p. Lidia Kowińska, która przywitała zebranych i odczytała list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy. W uroczystości wzięli udział: p. Bożena Kordek – Wójt Gminy Małkinia Górna, p. Ewa Siwek – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Małkini Górnej, dyrektorzy i nauczyciele ze szkół podstawowych w Małkini Górnej, Prostyni, Kiełczewie, Orle, Glinie, przedstawiciele Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Małkini Górnej, przedstawiciele małkińskiego przedszkola, harcerze i mieszkańcy gminy. Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Prostyni reprezentowali: Wiktor Bruszewski z klasy VIII A, p. Katarzyna Bruszewska, p. Ewa Jakubik i podharcmistrz Ewa Roguska. Pierwsza grupa czytała scenę 11 z Aktu I, przedstawiającą rozmowę Zbyszka, Dulskiej i Juliasiewiczowej, natomiast p. Ewa Roguska z p. Henryką Godlewską – emerytowana nauczycielką jęz. polskiego czytały scenę 9 Aktu II, gdzie wcieliły się w role Meli i Hanki w emocjonującym dialogu.

Na zakończenie przeprowadzony został konkurs literacki ze znajomości czytanego utworu, gdzie nagrodami były książki. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali zakładki do książek i pamiątkowe Podziękowania.

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Lektura tegorocznego Narodowego Czytania

  Lektura tegorocznego Narodowego Czytania

 • Powiększ zdjęcie Rozmowa Zbyszka, Dulskiej i Juliasiewiczowej

  Rozmowa Zbyszka, Dulskiej i Juliasiewiczowej

 • Powiększ zdjęcie Rozmowa literackiej Hanki z Melą

  Rozmowa literackiej Hanki z Melą

 • Powiększ zdjęcie publiczność Narodowego Czytania w Małkini

  publiczność Narodowego Czytania w Małkini

 • Powiększ zdjęcie Odbiór Podziękowania za wspólne czytanie

  Odbiór Podziękowania za wspólne czytanie

 • Powiększ zdjęcie Podziękowanie za wspólne czytanie

  Podziękowanie za wspólne czytanie

 • Powiększ zdjęcie Dyplom z Podziękowaniem za wspólne czytanie

  Dyplom z Podziękowaniem za wspólne czytanie

 • Powiększ zdjęcie podziękowanie za wspólne czytanie

  podziękowanie za wspólne czytanie